Karate narodziło się na Okinawie, wielkiej wyspie archipelagu Ryukyu. Te narodziny okazały się bardzo burzliwym momentem. Na wyspie nikt nie miał prawa posiadania jakiejkolwiek broni.
Tak więc ta sytuacja stała się zalążkiem do wykreowania pewnych metod obronnych, walki wręcz. Znaczenie słowa „karate” to po prostu „puste ręce”, czyli jedna z najskuteczniejszych, pierwotnych metod samoobrony bez użycia narzędzi, jaką stworzył człowiek.

Karate w połączeniu z jakimkolwiek narzędziem w rękach ekspertów tej sztuki walki, stanowiło dopiero niezawodną broń i niezwykle skuteczną. Tak też powstała sztuka walki czerpiąca w pełni z karate Ryukyu kobudo czyli walka narzędziami. Dziś w szkołach walki do tej odmiany karate bezwzględnie używane są specjalne kaski ochronne z plastikową szybą, która ma zadanie skutecznie ochraniać twarzoczaszkę, gdyż w tu na zawodach punktowane są również techniki zadane na głowę przeciwnika. Ponadto wykorzystywane są również napięstniki. Na zajęciach Karate Wrocław także możesz nauczyć się tej techniki.