Skip to content

Miesiąc: sierpień 2013

Dwunastu mężczyzn i Ona

Posted in Siatkówka

siatkowka-na-plazyCudowna Pani zwana siatkówką. Dla tych mężczyzn stanowi nieodłączną część życia. Zwykle, gdy kończą karierę, zajmują się trenowaniem nowych zawodników. Co Ona ma w sobie? Czemu tak ich do niej ciągnie? Czemu siatkówka nie jest naszym sportem narodowym i o co tak właściwie chodzi?
Sześciu mężczyzn, po drugiej stronie siatki także biega dwanaście nóg. Pomiędzy nimi piłka, ogniwo łączące tych zupełnie różnych mężczyzn. Co oni z nią robią?

Zaczynają od serwisu. Piłka musi przejść na drugą stronę, ale nawet jeśli się tak stanie, a serwujący dotknie stopą linii dziewiątego metra, która z jego punktu widzenia jest jakby początkiem boiska, punkt dla przeciwnika. Jeśli piłka dotknie boiska po drugiej stronie siatki zanim odbije ją zawodnik, serwujący zdobywa asa serwisowego. Najpiękniejszy widok na świecie, gdy tylko ucieszy się ze swojego szczęścia, bo nie wystarczą jedynie umiejętność. Przykład z naszego boiska? Michał Ruciak, Pan z rękawkami dzięki któremu Polacy wygrali Ligę Światową 2012.
Przyjęciem zwykle zajmuje się libero, który nie ma prawa atakować, jest w stanie odbić prawie każdą piłkę i zwykle robi to sposobem dolnym. Wyróżnia się koszulką. Jednak nie on jeden odpowiada za odbiór piłek. To przyjmujący mają się tym zajmować, u nas najlepiej atakującym przyjmującym jest Bartek Kurek, natomiast w swoich genialnych koszulkach ( w Asseco Resovii) każdą piłkę wybroni Krzysztof Ignaczak, znany ze swojego wybitnego programu „Igłą szyte”.
Piłka zwykle wtedy ląduje u rozgrywającego, który biega po boisku, by wystawić atakującemu. Czasem nawet on może pochwalić się cudownymi trikami, np. zamiast wystawy kiwa na drugą stronę. Bardzo rzadko przeciwnik jest przygotowany na taką opcję, a najlepiej wykonuje ten manewr przystojny rudy Paweł Zagumny, klasa sama w sobie.
Ataki to najbardziej widowiskowa część meczu (rozgrzewka jest przed;)). Co tu dużo mówić? Choć na meczu gwiazd sprzed kilku lat to Kurek zgarnął nagrodę za najlepszego gwoździa, to najczęściej wbija je Mariusz Wlazły. Jest lekki i dzięki temu bardzo skoczny. Niestety, jak na razie nie możemy oglądać go w reprezentacji.

Sezon na siatkówkę plażową!

Posted in Siatkówka

siatkowka-plazowaWłaśnie zaczął się sezon na Siatkówkę Plażową. Ta dyscyplina kojarzy się głównie z przyjemną wakacyjną atmosferą, słońcem, złocistą plażą i szumem wody, gdzieś w oddali. Często w nadmorskich kurortach rozgrywane są mistrzostwa w Siatkówce Plażowej, które zrzeszają setki kibiców, z całej Polski. Dobra aura i luźna, mniej formalna atmosfera tej dyscypliny stwarza idealne warunki. Przede wszystkim jest to bardzo dobry czas dla graczy, na których możemy podziwiać wspaniałą nadmorską opaleniznę, idealnie wyrzeźbione ciało oraz wspaniałą skoczność. Zawodnicy siatkówki plażowej lepiej przystosowani są do czynników zewnętrznych, nie ma tu znaczenia, aż tak bardzo wysokość gracza, który w tym przypadku ma wspaniały wyskok. Podczas gry w siatkówkę plażową jest również lepsza komunikacja między zawodnikami. Gracze częściej ścinają piłkę, a także jest tu możliwy bardziej dynamiczny atak.

Gracz w siatkówce plażowej musi być uodporniony na czynniki zewnętrzne, jak szum morza, słońce, które niejednokrotnie jest bardzo silne i oślepiające, a także wiejący silnie wiatr z piaskiem. Wysoki zawodnik na pewno ma lepszą sytuację na polu gry, gdyż manualnie posiada lepsze umiejętności przekazywania piłki, serwowania oraz jest skuteczniejszy w obronie.

Polska siatkówka jest piękna ;-)

Posted in Siatkówka

tylek-siatkarkiŚmiało można powiedzieć że siatkówka jest naszym drugim sportem narodowym. Zarówno jeśli chodzi o sukces sportowy, jak i organizacje imprez, naszych wspaniałych kibiców, którzy przychodzą na mecze z dziećmi i zawsze dopingują naszych niezależnie od wyniku. Polscy kibice tworzą wspaniała atmosferę. Meczom polskiej reprezentacji zawsze towarzyszy ogłuszający doping.

Jeśli chodzi o wyniki reprezentacji w ciągu ostatnich lat,to są one imponujące. Wystarczy wspomnieć o wicemistrzostwie świata z 2006 roku, gdzie w finale przegraliśmy z Brazylią, mistrzostwie Europy. Sukcesy odnoszą również polskie drużyny klubowe w Lidze Mistrzów oraz Klubowych Mistrzostwach Świata. Polscy reprezentanci grają zarówno w polskiej lidze, jak i w najlepszych zespołach zagranicznych. Są to: włoska oraz ostatnio „modna” liga rosyjska. Niezwykle fascynujące są rozgrywki ligi światowej, w których Polacy uczestniczą regularnie. Liga Światowa jest imprezą komercyjną rozgrywaną od początku lat 90-tych.